title: גלי לוי - טיפול באמצעות בעלי חיים description: גלי לוי, טיפול באמצעות בעלי חיים keywords: גלי לוי, טיפול באמצעות בעלי חיים background: background_tipul.jpg

טיפול בעזרת בעלי חיים הינו תהליך תרפואיטי המבוסס על מפגשים של המטופל עם חיות שונות, באופן בו מתקיים משולש טיפולי - מטופל-מטפל-חיה. מפגש זה הוא מיידי, ישיר, נקי, ההופך את המפגשים למקום נח, בלתי אמצעי ומכיל. מקום זה, מעבר להיותו חווייתי, מאפשר תגובות ספונטניות מול בעל החיים, שיש בהן כדי לספר את הסיפור של הילד. המפגש הראשוני עם בעלי החיים מתחיל את המרחב הטיפולי, מקום בו המטופל מרגיש מוכל, מוחזק, מעורסל, כשפינת החי היא בבחינת מרחב פוטנציאלי, המאפשר את החוויה הטיפולית. הקבלה, החום, האהבה וחוסר השיפוטיות שיקבל המטופל מבעל החיים, יהוו כר לטיפול, ויסייעו בעקיפת מחסומים והתנגדויות לטיפול.

בין התחומים בהם ניתן לסייע בעזרת בעלי חיים: הפרעות רגשיות והתנהגותיות, דכאון ומצבי תעוקה, בעיות משפחתיות, כישורים חברתיים, לקויות למידה, לקויות תקשורת, PDD, ADD, ADHD, OCD, תסמונת דאון, התמכרויות, הפרעות אכילה, נפגעי התעללות וטראומה, טיפול בקשישים, נכויות, שיקום, ועוד.

טיפול בעזרת בעלי חיים מאפשר מסע של צמיחה, במהלכו משתקפים תהליכים נפשיים בעולם החי.
במישור הרגשי-נפשי, המפגש עם בעל החיים הוא ראי לנפש, בו פוגש המטופל חלקים שונים בעצמו, דרך תמונה המשתקפת באמצעות בעל החיים. המפגש עם בעלי החיים מרגיע ומפחית לחצים וחרדות. הוא מאפשר ומקל על הבעת רגשות, שחרורן ותיעולן, כשבעל החיים משמש כאובייקט להשלכת רגשות אלה. החיבור לחיה, הטיפול בה והאינטראקציה עימה נותנים הרגשה של משמעות ומגבירים תחושה של שלווה ושקט, נוסכים בטחון וגאווה, ומחזקים את תחושת היכולת והדימוי העצמי של המטופל. הקירבה ו'הביחד' שנוצרים בתהליך בין החיה למטופל מפיגים בדידות ותחושת 'לבדות', ובעל החיים הופך למודל ולגשר לקירבה לדמויות אחרות בחיי המטופל. דרך הטיפול בבעל החיים, המפגש עימו, התגובות שלו, הפחדים שלו, פוטנציאל הכעס שלו, ניתן לעבוד על עידון תחושות של כעס, תסכול ואגרסיה וטיפוח שליטה עצמית וויסות רגשי. מפגשים אלה יכולים לסייע בטיפול בחרדות ובדכאון.

במישור החברתי, בעל החיים משקף מודלים של התקשרויות ומערכות יחסים, ויעזור למטופל להבין מערכת התקשרויות לדמויות בחייו. העבודה עם מגוון של בעלי החיים בעלי תכונות ודפוסי התנהגות שונים, התנהגות חברתית שונה וסימבולים שונים, מסייעת למטופל בהבנת ההתנהגויות החברתיות שלו, בקריאת סיטואציות חברתיות, ומשמשת למטופל כראי לאיך הוא ניראה ומובן ע"י הסביבה. בעל החיים הופך למתווך ולגשר בין המטופל לסביבתו הקרובה. ההיכרות עם בעל החיים ופיתוח התקשורת והקשר איתו (שלא תמיד יהיו מילוליים), מביאים לרגישות ולהבחנה טובים יותר, לשכלול הכישורים החברתיים ולרכישת כלים לתקשורת חברתית ומשם לתקשורת בין-אישית. הוא מסייע ביצירת קשר משמעותי באופן טבעי יותר, מאפשר רכישת חוויות מתקנות, למידה, עיבוד דפוסים והפנמה, ומביא לירידה ברמת המצוקה הנפשית הנובעת מקשיים בתקשורת חברתית. מפגש זה מפתח אצל המטופל מודעות לזולת, חמלה ואמפתיה לאחר, סבלנות והקשבה. מבחינה התנהגותית - הקשר לחיה, הטיפול בה והאופרציות סביבה, מעודדות לקיחת אחריות ומחוייבות, מפתחות יכולת תכנון משימה, הוצאתה לפעל, שיתוף פעולה ועבודת צוות, והתארגנות. כמו כן תהליך כזה יכול לסייע בדחיית סיפוקים ובהארכת טווח ריכוז.

במישור הפיזיולוגי, המפגשים עם בעלי חיים מייצרים חוויות מחדדות חושים. המפגש עם החיה הוא כר המאפשר חוויות מגע שונות - פרוותי, נוצתי, חמים, דוקרני, חלקלק, קריר… ומזמין תרגול במגע עדין יותר או פחות. המגע והטיפול בחיה מסייע בפיתוח דימוי פיסי, מוטוריקה גסה ועדינה וקורדינציה, ובעל היבטים שיקומיים. עבודה כזו יכולה לסייע בהפחתת קשיי ריכוז, בהגדלה של טווח קשב וריכוז, וביצירת שקט פנימי. גם במקרים של חרדות, לצד העבודה הרגשית שנעשית, עצם נוכחותו של בעל החיים והמגע איתו יכולים להפחית חרדה ואף מחושים שונים.

במישור החווייתי לימודי, מעצם המפגש עם בעלי חיים והלימוד עליהם, נחשף המטופל לידע, לחקר, להתבוננות בתהליכים ולהסקת מסקנות, למיומנויות חשיבה וללמידה המעודדת סקרנות טבעית וכך גם לחוויית הצלחה.

בתהליך הטיפולי אני נמצאת בקשר רציף עם ההורים ועם גורמים מטפלים נוספים (מורים, גננות, יועצים, מורים להוראה מתקנת, פסיכיאטר, ועוד).

גלי לוי | משק 17 נטף | 02-5334151